Co możemy zrobić, gdy spłata kredytu staje się problemem?

Zaciągnięcie kredytu dla wielu osób jest jedyną szansą na pokrycie poważniejszych wydatków związanych chociażby z zakupem sprzętu, remontem czy nieprzewidzianymi sytuacjami. Co więcej, w dzisiejszych czasach kredyt możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut co znacząco zwiększa popularność tego produktu finansowego. Jest to spora zaleta ale też zagrożenie. Często bowiem zdarzają się sytuacje, w których spłata kredytu staje się problemem. Co zrobić w takim przypadku?

Nie panikuj

Problem ze spłatą zadłużenia to zawsze spore emocje. Obawiamy się zerwania umowy kredytowej, procesu sądowego, komornika, który zabierze nasz majątek. Warto jednak mieć świadomość, że do tego jest jeszcze bardzo długa droga! Bankowi również zależy na tym by porozumieć się z wierzycielem, ponieważ proces sądowy i egzekucja komornicza to bardzo duże wydatki, które nie są mu do niczego potrzebne. Choć więc sytuacja jest bardzo poważna i nie można jej lekceważyć nie warto też wpadać w panikę. Po prostu warto zacząć działać. Dzięki temu unikniemy poważniejszych problemów a spłata kredytu stanie się możliwa.

Skontaktuj się z bankiem

Podstawą w sytuacji problemów ze spłatą kredytu powinien być kontakt z bankiem. Może być to zarówno mailowe lub telefoniczne poinformowanie o swojej sytuacji, jak i kontakt w placówce banku lub wysłanie listu. Najważniejsze jest to, by poinformować bank o tym, że mamy problemy, ale nie unikamy celowo spłaty zadłużenia i zależy nam na tym, by sprawę załatwić. Banki najczęściej rozumieją, że nie da się wszystkiego przewidzieć i starają się zaproponować rozwiązanie, które pozwoli nam na spłatę zadłużenia. Nie bójmy się więc kontaktu z bankiem. Znacznie większym zagrożeniem będzie bowiem unikanie tego kontaktu i nie odpowiadanie na maile, wezwania czy ponaglenia wystosowywane przez bank. Nie bójmy się więc mówić o swoich problemach.

Wybierz najlepsze rozwiązanie

Banki oferują klientom mającym problemy ze spłatą zobowiązań naprawdę sporo rozwiązań. Wśród nich wymienić możemy między innymi wakacje kredytowe, czyli okres wolny od spłacania rat. Rozwiązaniem, które możemy wziąć pod uwagę jest również zmniejszenie kwoty rat. Spłata kredytu trwa wtedy co prawda dłużej, niemniej jednak zaletą jest to, że kwota miesięcznych zobowiązań jest niższa i nie stanowi tak dużego obciążenia dla domowego budżetu. Warto uważnie przyjrzeć się propozycjom banku i wybrać najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie.

Podsumowując, pamiętajmy, że w życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje, które sprawią, że spłata kredytu przerośnie nasze możliwości finansowe. Dobrze jest zabezpieczyć się na taką okoliczność, chociażby przez wykupienie ubezpieczenia kredytu. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego a spłata rat jest ponad nasze możliwości nie panikujmy. Kontakt z bankiem oraz wybór rozwiązania, które pozwoli nam wyjść z długów to jedyne słuszne rozwiązanie. Przekonało się o tym już wiele osób mających problemy ze spłatą rat.