2. Możesz przejść na emeryturę, gdy jesteś jeszcze młody Nawet jeśli wiesz, jak ważne jest planowanie wcześniejszego przejścia na emeryturę, zadłużenie może ograniczyć ilość pieniędzy przechowywanych na przyszłość. Wyeliminowanie niepotrzebnego zadłużenia i zmniejszenie miesięcznych wydatków zwalnia gotówkę jednorazową, pozwalana szybsze tworzenie konta emerytalnego. Cieszenie się takim kontem może stanowić różnicę między pracą w wieku 60 lat a przejściem na emeryturę, gdy jesteś zdrowy i energiczny. I nie bierze się nawet pod uwagę tego, jak dobrze poczujesz się gdy wszyscy będą ci tego zazdrościć.

3. Możesz wreszcie mieć konto oszczędnościowe Życie bez długów nie tylko powiększa twoje konto emerytalne, ale jest także szansa na rozwój osobistego funduszu. Wyobraź sobie, co możesz zrobić z "prawdziwym" kontem oszczędnościowym. Nie mówię o 500 lub 1000 zł, ale o dziesiątkach tysięcy! Są to pieniądze, które można wykorzystać na wypadek sytuacji kryzysowych, ulepszeń mieszkania, inwestycji lub dobrej zabawy. Możesz zdecydować się na bardzo potrzebne wakacje lub radzić sobie z naprawami domu bez polegania na karcie kredytowej.

Jeśli starasz się zbudować swoje konto osobiste, bądź uczciwy i zastanów się, czy twój brak oszczędności ma coś wspólnego z płatnościami długów, które pochłaniają twoją dodatkową gotówkę. Jeśli zdołasz wyeliminować 1000 zł miesięcznie w spłatach zadłużenia (między kartami kredytowymi, pożyczkami studenckimi i samochodowymi), możesz zaoszczędzić 12 000 zł w ciągu zaledwie jednego roku!

4. Staniesz się mądrzejszym konsumentem Łatwiej jest pokusić się o nowy dług, gdy ma się już dług. Ilekroć masz zerową równowagę na karcie kredytowej, jesteś bardziej ostrożny i świadomy, jak wydajesz pieniądze i używasz karty. Zastanowisz się nawet jeśli chodzi o najmniejsze zakupy. Nie ma znaczenia, czy to tylko 5 zł, czy 10 – będziesz kupować mądrzej.