Długi - jak sobie z nimi poradzić?

Niektórzy uważają, że dług jest normą, a nie wyjątkiem. Po prostu wiedz, że ten rodzaj myślenia może stać się niebezpieczny, zwłaszcza jeśli rozwiniesz zwyczaj finansowania wszystkiego właśnie w ten sposób, jak robić to racjonalnie? Sprawdź na kredytomania.eu. Karty kredytowe i inne kredyty mogą zapewnić to, co chcesz, w zasięgu finansowym, ale życie bez długów może być satysfakcjonujące. Oto kilka sposobów na to , jak życie może być niesamowite, gdy nie jesteś obciążony ujemną wartością netto. document-428338_1920.jpg

1. Masz większą swobodę w pracy

Im więcej masz długów, tym więcej musisz pracować, aby nadążyć za miesięcznymi płatnościami. Niezależnie od tego, czy jest to płatność za dom, samochód czy karty kredytowe, dług trzyma nas w ograniczonej wolności np. możesz utknąć w karierze lub pracy, której nie lubisz. Pomyśl, jak wspaniałe mogłoby być życie, gdybyś miał mniej rachunków. Zamiast pracować po 40 lub 50 godzin w tygodniu, możesz uzyskać pracę tylko 20 lub 30 godzin tygodniowo. Mając mniejszą presję finansową, możesz rzucić stresującą pracę i znaleźć satysfakcjonującą pracę, chociaż możesz zarobić mniej.

2. Możesz przejść na emeryturę, gdy jesteś jeszcze młody

Nawet jeśli wiesz, jak ważne jest planowanie wcześniejszego przejścia na emeryturę, zadłużenie może ograniczyć ilość pieniędzy przechowywanych na przyszłość. Wyeliminowanie niepotrzebnego zadłużenia i zmniejszenie miesięcznych wydatków zwalnia gotówkę jednorazową, pozwalana szybsze tworzenie konta emerytalnego. Cieszenie się takim kontem może stanowić różnicę między pracą w wieku 60 lat a przejściem na emeryturę, gdy jesteś zdrowy i energiczny. I nie bierze się nawet pod uwagę tego, jak dobrze poczujesz się gdy wszyscy będą ci tego zazdrościć.

3. Możesz wreszcie mieć konto oszczędnościowe

Życie bez długów nie tylko powiększa twoje konto emerytalne, ale jest także szansa na rozwój osobistego funduszu. Wyobraź sobie, co możesz zrobić z "prawdziwym" kontem oszczędnościowym. Nie mówię o 500 lub 1000 zł, ale o dziesiątkach tysięcy! Są to pieniądze, które można wykorzystać na wypadek sytuacji kryzysowych, ulepszeń mieszkania, inwestycji lub dobrej zabawy. Możesz zdecydować się na bardzo potrzebne wakacje lub radzić sobie z naprawami domu bez polegania na karcie kredytowej.

Jeśli starasz się zbudować swoje konto osobiste, bądź uczciwy i zastanów się, czy twój brak oszczędności ma coś wspólnego z płatnościami długów, które pochłaniają twoją dodatkową gotówkę. Jeśli zdołasz wyeliminować 1000 zł miesięcznie w spłatach zadłużenia (między kartami kredytowymi, pożyczkami studenckimi i samochodowymi), możesz zaoszczędzić 12 000 zł w ciągu zaledwie jednego roku!

4. Staniesz się mądrzejszym konsumentem

Łatwiej jest pokusić się o nowy dług, gdy ma się już dług. Ilekroć masz zerową równowagę na karcie kredytowej, jesteś bardziej ostrożny i świadomy, jak wydajesz pieniądze i używasz karty. Zastanowisz się nawet jeśli chodzi o najmniejsze zakupy. Nie ma znaczenia, czy to tylko 5 zł, czy 10 – będziesz kupować mądrzej.