Etapy przydzielania kredytu gotówkowego

Ubiegając się o kredyt gotówkowy często nie zastanawiamy się jak dokładnie przebiega proces jego udzielania. Wielu klientom jednak bardzo zależy na czasie, ale trzeba właśnie zdać sobie sprawę z tego, jak to wszystko wygląda i dlaczego niekiedy zajmuje tyle czasu.

counting-3125587_1920.jpg

W tym artykule opiszemy najważniejsze etapy przyznawania kredytu, czas jego przyznawania oraz ile wizyt w banku jest potrzebne, aby spełnić wszystkie wymagania.

Oferty kredytu gotówkowego

Decydując się na zaciągnięcie kredytu trzeba przede wszystkim zapoznać się z ofertami banków. Dla stałych klientów mogą one mieć atrakcyjne oferty, aczkolwiek należy się liczyć z tym, że nie ma nic za darmo.

Oferty zerowych prowizji? Bank odbije to sobie w wyższej marży lub kosztach udzielenia kredytu gotówkowego. Jeśli nie ma pewności co do oferty, warto skontaktować się z kilkoma bankami i sprawdzić jaki będzie jego koszt całkowity oraz co jest wymagane, aby go otrzymać.

Ponadto trzeba także przeanalizować swoją sytuację finansową, a więc zastanowić się czy nie będzie kłopotu ze spłaceniem zobowiązania w terminie.

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy

Po wyborze odpowiedniej oferty, która spełnia nasze oczekiwania oraz wymagania, należy złożyć wniosek kredytowy w banku. Nie poleca się składać kilka wniosków, w krótkim odstępie czasu. Może to bowiem skutkować obniżeniem punktów wiarygodności Biurze Informacji Kredytowej.

Wraz z postępującą cyfryzacją i wychodzeniem do klienta, wiele banków oferuje złożenie wniosku poprzez internet lub telefon. We wnioskach banki wymagają kilku podstawowych informacji:

 • dane osobowe
 • liczba osób na utrzymaniu
 • dochód oraz rodzaj umowy
 • sumy miesięcznych opłat związanych z mieszkaniem
 • kwota pożyczki, o którą się ubiegamy
 • wysokość innych zobowiązań kredytowych

Wypełnienie wniosku powinno odbyć się rzetelnie i starannie. Banki szczegółowo analizują wszystkie informacje, gdyż zależy im na bezpieczeństwie udzielanego kredytu.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Wielu zastanawia się jak długo trzeba czekać na otrzymanie decyzji kredytowej. Warunkiem otrzymania kredytu jest posiadania zdolności kredytowej. Banki najczęściej obliczają ją według własnych zasad, ale głównie składa się na nią:

 • dochód miesięczny
 • liczba osób na utrzymaniu
 • opłaty miesięczne na utrzymanie
 • kwota innych zobowiązań kredytowych
 • wysokości składek ubezpieczeniowych
 • limity i salda debetowe w kontach bankowych

Dla banków istotna jest także historia kredytowa. Sprawdzić ją mogą w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli kiedykolwiek wcześniej był zaciągnięty kredyt i był spłacany regularnie, a niekiedy nawet wcześniej, to z pewnością ocena zdolności kredytowej wzrośnie.

Czasem na zdolność kredytową wpływa również brak historii zaciągniętych kredytów. W zależności od banków, może to mieć pozytywny lub negatywny wpływ na decyzję.

Podpisanie umowy

Jeśli decyzja będzie pozytywna, bank z pewnością o tym poinformuje potencjalnego klienta. Niekiedy zapada ona w ciągu kilkunastu minut, niekiedy jednak trzeba poczekać kilka dni. Tak czy inaczej, jeśli jest ona pozytywna, wystarczy udać się do banku i podpisać umowę kredytową.

Środki zostaną przekazane na konto bankowe lub do ręki w kasie banku. Wszystko zależy od tego jaki sposób wypłaty wybierze kredytobiorca.