Różnice pomiędzy standardowym zobowiązaniem a kredytem na PIT
Kluczowym czynnikiem wyróżniającym powyższe rodzaje usług jest rodzaj wymaganych dokumentów. W przypadku standardowego kredytu gotówkowego wymagane jest min. zaświadczenie od pracodawcy czy wniosek kredytowy, natomiast przy kredycie na PIT - niezbędnym dokumentem będzie roczne rozliczenie podatkowe z wcześniejszego roku kalendarzowego na podstawie którego instytucja bankowa określi zdolność kredytową klienta. Inną istotną różnicę stanowi znaczne uproszczenie wszystkich niezbędnych procedur.
Kredyt na PIT - czy warto?
Każdy potencjalny pożyczkobiorca musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Nie mniej jednak postaram się wskazać czynniki “za” i “przeciw”, które mogą pomóc w podjęciu najrozsądniej decyzji.
Zalety:
- znaczne uproszczenie procedur,
- możliwość uregulowania wszystkich formalności w jeden dzień,
- część dostępnych ofert łączy się z obniżonym oprocentowaniem
Wady:
- kredyt dostępny jest tylko i wyłącznie dla osób posiadających zatrudnienie na umowę o pracę,
- kredyt na PIT nie jest dostępny w każdym banku,
- możliwość jego podjęcia jest dostępna tylko i wyłącznie w pewnym przedziale czasowym,
- często ten rodzaj kredytu umożliwia uzyskanie znacznie mniejszej kwoty, niż standardowy kredyt gotówkowy
Procedury związane z podjęciem kredytu na PIT
Ubieganie się o możliwość skorzystania z powyższej oferty kredytowej należy rozpocząć od wejścia w posiadanie któregoś z dokumentów: PIT-11, PIT-40 lub PIT-40a. Warto zaznaczyć, iż instytucje bankowe najchętniej zwracają uwagę na formularze PIT-11 oraz PIT-40, ponieważ umożliwiają przeprowadzenie prostej oceny dochodów klienta. Może się zdarzyć, iż niektórzy klienci podlegać obowiązkowi przedstawienia wykazu, który zawiera operacje bankowe z wybranego zakresu czasowego.