Warunki udanej konsolidacji kredytów

Obniżenie kosztów spłaty zobowiązania to jeden z najważniejszych celów podczas kryzysu gospodarczego. Aktualne prognozy mówią nawet o ograniczeniu PKB do około 5-6%, co wpłynie bezpośrednio na sytuację wielu drobnych kredytobiorców. Duża pomoc to kredyt konsolidacyjny obowiązujący w czasie najniższych historycznie stóp procentowych. Jak przedstawiają się zatem warunki udanej konsolidacji kredytów? Zobacz na 17bankow.com czym się kierować aby dobrze wybrać ofertę. euro-banknotes-4414928_1920.jpg

Poziom raty po przeprowadzeniu procedury restrukturyzacyjnej

Możesz podejść do sprawy dwojako. Z jednej strony na rynku występuje konsolidacja krótkoterminowa z dużą ratą miesięczną, ale gwarantująca szybkie zakończenie zobowiązań, albo długoterminowa z bardzo niską ratą, ale wyższymi kosztami całkowitymi. Poziom raty ustala się najczęściej pod poziom zarobków, ale też w perspektywie kilku lat spłaty. Musisz ocenić własne szanse na rynku zatrudnienia, określić najważniejsze zabezpieczenia majątkowe, czy dysponujesz poręczycielem. Jedna rata zamiast kilku przydaje się do uregulowania płynności przy niskim/średnim stanie dochodów. Stawiaj na konsolidację, która okazuje się tańsza od spłaty dotychczasowych zobowiązań oddzielnie. To jedna z najważniejszych zasad optymalizacji.

Przekazanie pełnych informacji o zamykanych zobowiązaniach

Standardowo konsolidacja dotyczy zamknięcia pożyczek gotówkowych, mieszkaniowych, kredytów samochodowych, po prostu klasycznych zobowiązań występujących na poziomie bankowości detalicznej. Rzadziej zobowiązań z sektora pozabankowego, chociaż z pewnymi ograniczeniami, uzależnionymi od polityki danej instytucji finansowej. W ramach konsolidacji musisz przekazać doradcy w banku pełną informację o dotychczasowej spłacie kredytów i o ich ogólnej charakterystyce. Bank zamyka kredyty za kredytobiorcę, bez dodatkowych opłat. To wymóg kluczowy. Jeżeli spóźnisz się z formalnościami lub źle uzupełnisz wniosek cała procedura restrukturyzacyjna się wydłuży.

Nie ma konsolidacji bez pozytywnej zdolności kredytowej

Konsolidacja to nie ostatnia deska ratunku dla mocno zadłużonych kredytobiorców, ale pewna forma optymalizacji budżetu, mocno długoterminowa, dająca wiele możliwości konfiguracji raty i innych warunków spłaty. W konsolidacji występują nawet cykliczne wakacje kredytowe i liczne ułatwienia dla kredytobiorców. Niestety musisz pracować nad pozytywną zdolnością kredytową i spłacać zadłużenie terminowo, nawet w krytycznych momentach. Bez tego spodziewaj się odrzucenia wniosku. W przypadku odmowy otrzymasz taką informację z krótkim wyjaśnieniem.