Co zrobić, żeby konsolidacja przebiegła bez zakłóceń?

Restrukturyzacja zadłużenia to na pewno trudna decyzja, ale działanie z odpowiednim wyprzedzeniem, po analizie ofert w bankach detalicznych to szansa na zminimalizowanie problemów. Co zrobić, żeby podpisać umowę o kredyt konsolidacyjny bez specjalnych zakłóceń i cieszyć się jedną, niską ratą?

Przygotuj listę kredytów do zamknięcia

To absolutna podstawa dla kredytobiorcy zainteresowanego przejściem przez konsolidację bez problemów. Musisz zebrać koniecznie wszystkie dane o dotychczas utrzymywanym zadłużeniu łącznie z potwierdzeniem zapłaty ostatniej raty. Nie można restrukturyzować zadłużenia bez utrzymania pozytywnej historii spłat bieżących zobowiązań. Banki nie akceptują wniosków od klientów z problemami ekonomicznymi, paradoksalnie nawet w ramach naprawy budżetu. Konsolidacja to zatem nie ostateczne rozwiązanie restrukturyzacyjne, a raczej pewien model zwiększający wygodę spłaty przy niebezpiecznym zbliżeniu się do wyczerpania aktualnej zdolności kredytowej. money-256315_1920.jpg

Upewnij się, czy masz wystarczającą zdolność kredytową

Możesz to zrobić bardzo szybko przez założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej. Po szybkim potwierdzeniu wiarygodności konto przypisuje się na dane osobowe, dzięki czemu możesz nawet śledzić, czy ktoś zadał pytanie kredytowe na wskazane informacje o kredytobiorcy. Dodatkowo na koncie BIK znajduje się opcja zastrzeżenia dowodu osobistego. To interesujące narzędzie niezwykle przydatne przy ewentualnych atakach kredytowych. Raport BIK możesz pozyskać bezpłatnie zgodnie z regulaminem instytucji lub płatnie z mocnym rozszerzeniem. Zobaczysz wynik, jaki widzi praktycznie bank przy ocenie zdolności kredytowej. Pamiętaj, że BIK skupia całą historię bankową, nawet spłaty kart kredytowych.

Droga konsolidacja? Możesz przenieść się do innego banku

Przenoszenie kredytu konsolidacyjnego z banku do banku nie jest podejściem nowym i umożliwia optymalizację kosztów w dość długim terminie. Oferty banków praktycznie ciągle się zmieniają, udoskonalają, przeciągają klientów z konkurencyjnych instytucji. To dobra propozycja dedykowana kredytobiorcom z bardzo dużym zadłużeniem do spłaty przekraczającym ponad 100 000 złotych. Przy takim przenoszeniu często otrzymuje się dodatkowe pieniądze na konsumpcję z zachowaniem preferencyjnych warunków spłaty.

Upewnij się, co do kwoty konsolidacji

Na rynku występuje klasyczna konsolidacja oraz kredyt konsolidacyjny z bonusem konsumpcyjnym, ale też znacznie większą prowizją, do 15% w popularnych bankach. A zatem najbardziej opłaca się konsolidacja bez dodatku ze względu na naprawdę spore oszczędności. Restrukturyzacja długów w roku 2020 opłaca się ze względu na zachowanie bardzo niskich stóp procentowych w gospodarce.

Co powinieneś zapamiętać?

Konsolidacja standardowo wymaga przejścia całej procedury weryfikacyjnej w banku, więc przed procesem upewnij się, czy stać się w ogóle na restrukturyzację. Konsolidacja to ułatwienie spłaty, a nie rozwiązanie ostateczne, co jeszcze raz warto podkreślić.