Co powinniśmy wiedzieć o samochodzie na raty?

Jest to kluczowe pytanie, jakie musimy sobie zadać, kiedy chcemy skorzystać z kredytu na zakup pojazdu. Kredyty samochodowe są popularne w Polsce. Wiele osób decyduje się na nie. Kupno nowego samochodu jest marzeniem wielu kierowców. Niestety obecna sytuacja finansowa nie pozwala nam nabyć nowego auta, dlatego powinniśmy zastanowić się nad wzięciem kredytu w banku na zakup nowego samochodu. Zanim jednak na ten kredyt się zdecydujemy, musimy dokonać przemyślanej kalkulacji i musimy obliczyć wysokość rat miesięcznych, jakie będziemy w stanie spłacać. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa finansowego, gdyż nie chcemy wpaść w spiralę długów. swiss-francs-4314471_1920.jpg

Podstawowe informacje na temat kredytu samochodowego. O czym warto wiedzieć?

Kredytem samochodowym nazywamy celowy kredyt, z którego środki musimy przeznaczyć na zakup używanego bądź nowego samochodu. Oczywiście jest także możliwość zakupu innego pojazdu o czym musi wiedzieć bank. Możemy na przykład nabyć motocykl lub przyczepę kempingową. Jednak najwięcej osób kupuje auto. Na wstępie musimy sprawdzić naszą zdolność kredytową. Od tego zależeć będzie, czy kredyt będzie nam przyznany przez bank oraz na jakich warunkach. Kiedy bank poinformuje nas, że może nam udzielić kredytu na auto, wtedy koniecznie musimy zapoznać się szczegółowo z ofertą. W skład kredytu wchodzą praktycznie wszystkie zobowiązania, jakie są związanie z umową kredytową. Należą do nich odsetki, prowizje, opłaty oraz marże i podatki. Nie wolno nam o tym zapominać, gdyż tymi kosztami będziemy objęci my, kredytobiorcy. Wtedy znaczenie ma rzeczywista stopa oprocentowania.

Czym różni się kredyt samochodowy oraz kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim pierwszy kredyt jest celowy. To oznacza, że środki muszą być przeznaczone na zakup jakiegoś pojazdu. Natomiast w przypadku kredytu gotówkowego, sami decydujemy, na co przeznaczymy pieniądze. Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się, na jaki kredyt powinniśmy się zdecydować. W przypadku kredytu gotówkowego, całkowity koszy jest znacznie wyższy. Musimy mieć tego świadomość i wtedy powinniśmy zdecydować się, jaki kredyt powinniśmy wziąć. Znaczenie ma także wysokość comiesięcznych rat kredytowych, gdyż nie chcemy znaleźć się w trudnej sytuacji.