Keyword - kredyt gotówkowy

Entries feed - Comments feed

Tuesday, March 14 2017

Uproszczenie procedur kredytowych – dla kogo?

Już w latach 90. XX w. banki chciały uprościć, a nawet zautomatyzować proces podejmowania decyzji kredytowej dla kredytów gotówkowych dla ludności, tak aby udzielać tych kredytów szybko, w dużej ilości i bez dodatkowych kosztów. Przykładem takiego podejścia jest procedura, która była stosowana w jednym z banków angielskich przy udzielaniu kredytów małym i średnim firmom w latach dziewięćdziesiątych, jeszcze przed opracowaniem bardziej wyrafinowanych, opartych na statystyce, aplikacji informatycznych. Klienci MSP ubiegający się o kredyt byli podzieleni na trzy grupy. Dla każdej z grup istniał odrębny formularz wniosku kredytowego, na którym określonym kryteriom ręcznie przypisywano odpowiadającej im liczbę punktów (zgodnie z przyjętym kluczem). W przypadku uzyskania wymaganej minimalnej punktacji kredyt do określonej górnej kwoty, przy ściśle zdefiniownej wartości zabezpieczenia mógł być udzielony „automatycznie” (do 5 tysięcy funtów bez zabezpieczenia, do 20 tysięcy funtów z zabezpieczeniem). Jeśli klient potrzebował większej kwoty kredytu lub nie dysponował wystarczającym zabezpieczeniem uzyskana punktacja pełniła tylko rolę informacji dodatkowej. Oceny dokonywał wówczas analityk i decyzja była podejmowana przez osobę o odpowiednich kompetencjach kredytowych.

Dzisiaj w przypadku procedury podejmowania dzięki znacznemu postępowi technologicznemu możliwe jest obecnie tworzenie coraz bardziej zaawansowanych systemów punktowej oceny ryzyka kredytowego. W bankach, które są w stanie ponieść znaczące nakłady na systemy informatyczne, rejestrowane są duże ilości danych o klientach, o obsłudze przez nich wszystkich rachunków, w tym rachunków kredytowych. Badane są cechy solidnych kredytobiorców spłacających kredyty terminowo i tych, którzy spóźniali się z regulowaniem rat albo ich w ogóle nie spłacili w normalnym trybie zgodnym z urnową kredytową. Na podstawie zbieranych przez wiele lat informacji tworzone są modele statystyczne, które pozwalają na zdefiniowanie kilku lub kilkunastu kategorii kredytobiorców. Każda z tych kategorii cechuje się innym prawdopodobieństwem spłaty kredytu. W zależności od przyjętych przez bank procedur kredytowych otrzymana ocena ratingowa albo może od razu decydować o odmowie lub o przyznaniu kredytu, albo może służyć jako informacja pomocnicza, czyli jeden z elementów uwzględnianych w procesie oceny zdolności kredytowej klienta. W bankach, w których ocena ratingowa jest podstawą decyzji, w przypadku kredytów dla małych i średnich firm istnieje i będzie istniała dosyć duża ilość spraw, które nie spełniają dokładnie założonych warunków, czyli o podwyższonym ryzyku. Ponieważ banki nie mogą sobie pozwolić na odrzucanie zbyt wielu wniosków kredytowych potrzebna jest wówczas wiedza doświadczonego analityka, który wyważy to ryzyko. Jeśli ekspert uzna, że istnieją ważne przesłanki, które minimalizują zaobserwowane zagrożenia, podejmowana jest wówczas decyzja pozytywna.

Friday, January 13 2017

Pomoc w trudnej sytuacji materialnej

time-1558037_640_1_.jpg Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy w razie trudnej sytuacji materialnej. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego, ponieważ właśnie w ten sposób można wyjść z opresji finansowych w bardzo szybkim tempie. Trzeba jednak najpierw wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy, co nie zawsze okazuje się być proste w realizacji, więc przyda się tutaj dokładna analiza poszczególnych ofert. Trudna sytuacja materialna nie jest powodem do wstydu, lecz wymaga odpowiednich działań, aby jak najszybciej ją pokonać i wyjść na prostą w finansowych zawirowaniach. Kredyt bankowy w wielu sytuacjach może okazać się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu finanse znajdą się w ustabilizowanej pozycji i będzie można nimi dysponować bez żadnych obaw. W sieci internetowej można obecnie bez większych problemów przejrzeć wszelkie oferty kredytów bankowych, dzięki czemu można wybrać dla siebie zdecydowanie najlepszą opcję z możliwych. Oczywiście należy korzystać jedynie z rzetelnych opinii pochodzących z wiarygodnego źródła, bo tylko wtedy istnieje pewność, że nikogo one nie rozczarują. Pomoc bankowa może okazać się dla niektórych jedynym wyjściem z sytuacji. Pieniądze można przecież pożyczyć na różne cele, może to być zakup mieszkania, ślub, czy też dalsze finansowanie edukacji. Każdy ma swoje wydatki, którym musi sprostać.

Continue reading...