Bardzo często Polacy będą stawiać na złotówkę w momencie gdy o walucie obcej się zapomniało. Ta sytuacja może występować nawet jeśli ustawa antyspredowa z roku 2011 umożliwia opłatę kredytu rat automatycznie w walucie jaka jest z obojętnie jakiego źródła. To wszystko umożliwia obecnie spłatę kredytu mieszkaniowego oraz zakupu waluty w sposób samodzielny w przykładowo kantorach internetowych.

Obecnie 5 lub 6% wartości jakie dotyczy nowy kredyt hipoteczny opiera się na dość kontrowersyjnym franku szwajcarskim. Jako ciekawostkę warto dodać to, że czwarty kwartał roku 2012 to co dwudziesty kredyt hipoteczny obliczony w walucie inna aniżeli złoty. Jeśli chodzi o wybór klientów to należy powiedzieć o automatycznej zmianie. Dlaczego może występować taka rzecz? Występować będą tutaj różnego rodzaju zawirowania na rynku walutowym. Warto dodać o tym iż nie tylko klienci mogą się bać o franku lub Euro. Można zaobserwować to iż banki rozpoczęły wycofywanie się ze swoich ofert kredytów walutowych. Ta sytuacja mogła być jaka konieczność, która jest wymuszona następnymi regułami Komisji Nadzoru Finansowego jakie mogą dotyczyć obniżenia ryzyka ze strony banków. Właśnie te przemiany mogą wpływać na to iż co raz mniejsza liczba banków jest w stanie zaproponować klientom kredyty hipoteczne w obcych walutach. Oczywiście otrzymanie takiego kredytu nie jest prostą sprawą. Kryteria w tym przypadku mogą być dość restrykcyjne. Dotyczy to oczywiście zdolności kredytowej osób mogących zadłużyć się w obcej walucie oraz spłaty.

Czy warto się decydować na kredyt hipoteczny we franku? Z pewnością takie rozwiązanie może być rozsądne ponieważ mogą być one tańsze. Taka opinia może dotyczyć właścicieli większości kantorów internetowych. Dzieję się tak ponieważ występować może dość niewielka stopa procentowa w Szwajcarii oraz Euro. Z tego powodu na niskim poziomie może również pozostać międzybankowa stopa procentowa. Będzie to charakteryzować nieduże oprocentowanie występujących tutaj kredytów. Bardzo często osoba zadłużona przy wykorzystaniu ustawy antyspreadowej w zakresie prywatnym ma szansę na kupno Franka lub Euro w internetowym kantorze. Dzięki temu można liczyć na ominięcie procesu przewalutowania po kursie niekorzystnym w banku oraz uzyskania oszczędności. W skali roku taki wynik może dotyczyć nawet sporej liczby złotych.